4

Naše
smart deti

My sami sme so smartfónmi ešte nevyrastali a nemali sme ani neustály prístup na internet. Veď vtedy ešte poriadne ani neexistoval. Pre dnešné deti je však prítomnosť technológií v ich životoch samozrejmosťou. A práve preto je dôležité vytvorenie zdravých návykov pri zaobchádzaní s technológiami. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ktoré vám pomôžu pri určovaní vašich osobných domácich pravidiel pre používanie techniky.

1

Choďte príkladom. Nesurfujte na telefóne pri rozhovoroch s deťmi a neodbiehajte pri prvom pípnutí správy.

2

Nepoužívajte mobily a tablety pri spoločnom jedle a veďte k tomu aj vaše deti.

3

Neberte si telefón pred spaním do postele a veďte k tomu aj vaše deti.

4

Hovorte s deťmi o bezpečnosti na internete. Upozornite ich najmä na ochranu súkromia a riziká online komunikácie s neznámymi ľuďmi.

5

Rozprávajte sa s deťmi o ich záujmoch. Pýtajte sa, čo zaujímavé na internete našli, aká hudba sa im páči, aké hry hrajú – a pokojne občas hrajte s nimi.

6

Hovorte s deťmi o slušnom správaní a vysvetlite im, že nahlas pustené videá alebo hudba rušia ostatných na verejnosti.

7

Vysvetlite im bezpečnostné riziká pri pohybe s mobilom po meste.

Kedy je správny čas, kúpiť dieťaťu prvý smartfón a ako nastaviť pravidlá jeho používania. Na tieto otázky neexistujú odpovede, ktoré by sa dali vyhlásiť za všeobecné pravdy. Tieto odporúčania od rodičov vás však môžu inšpirovať.

Lucia Šicková je matka troch detí, chlapcov vo veku jedenásť a sedem rokov a päťročnej dcéry. Je spoluzakladateľka Pixel Federation, v rámci ktoré ho riadi aj Edu Factory na rozvoj a vzdelávanie detí.

Aké máte v rodine zavedené pravidlá pre prístup k technológiám?

Od malička majú čas, ktorý môžu sami tráviť s technológiou, v limitovanom čase od 15 po 40 minút podľa veku. Povoľujeme výnimky, ale dieťa si ich musí dohodnúť a transparentne o nich komunikovať.

Ako viete dosiahnuť dodržanie pravidiel?

Pravidlá máme nastavené už dlhé roky a deti sú súčasťou ich tvorenia. Konzistentne sme ich vždy dodržiavali, odkomunikovali sme dôvody prečo ich máme.

Ako kontrolujete správanie Vašich detí v online priestore?

U mladších je na iPade zamedzený prístup k nakupovaniu a nevhodnému obsahu. Najstarší už má vlastný smartfón, ale nemá na ňom povolené aplikácie, ktoré by ho mohli rušiť počas dňa. Obsah už však nemá obmedzovaný a dôverujeme mu, keďže s ním o všetkom hovoríme a máme vzťah založený na vzájomnej úprimnosti a dôvere.

Miro Kašiak je otec štyroch synov vo veku 17 rokov, 14 rokov a 11-ročných dvojičiek. Pracuje ako programátor.

Aké máte v rodine zavedené pravidlá o prístupu na internet?

Všetky deti vo veku okolo 11 rokov dostali smartfón. Domáca wifi sa pre staršie deti vypne cez týždeň o 22:00, v piatok a v sobotu o 23:00. Mladšie deti majú používanie mobilu na zábavu obmedzené aplikáciou Family Link od Google na dve hodiny denne. Drobnou pomocou v domácnosti si môžu „zarobiť“ hodinu navyše. Obmedzujeme aj nové aplikácie, každú inštaláciu im schvaľujem zadaním hesla.

Ako viete dosiahnuť dodržanie pravidiel?

Pri mladších deťoch sme si dohodli pravidlá, keď chceli dostať svoj prvý mobil. Súhlasili s nimi a bez problémov ich dodržiavajú. So staršími deťmi sme pravidlá vymýšľali „za pochodu“, viackrát sa menili a stále o nich chcú diskutovať.

Kontrolujete nejakým spôsobom správanie Vašich detí v online priestore?

Starším deťom už nie, aj keď v minulosti sme to skúšali. O rizikách internetu s nimi príležitostne diskutujeme, ale uvedomujeme si, že najdôležitejšie obdobie sme už prepásli.

Andrea Tóthová je matka troch detí; 14 ročnej dcéry, 13 ročného syna a najmladšia dcérka má necelé dva roky. Je učiteľka na základnej škole, v súčasnosti je na rodičovskej “dovolenke”.

Máte v rodine zavedené pravidlá o používaní smartfónov a prístupe na internet?

Áno, deti dostali smartfón vo veku 10 rokov. Pravidlá máme aj keď je to zakaždým boj, keďže sa neustále snažia to obchádzať a posúvať. Cez školský rok môžu byť online hodinu po príchode domov ak prídu do 16:00, a potom približne hodinu večer.

Kontrolujete správanie Vašich detí v online priestore?

Zo začiatku sme sa veľa rozprávali o dôsledkoch správania sa na internete. Teraz je to pre nich už staré a trápne, ale som rada, že sme to absolvovali. Občas im námatkovo kontrolujeme fotky a chaty. Počas kontroly sú pri nás a spoločne o tom hovoríme. Zatiaľ sme nič katastrofické nenašli.

Podporte nás Odoberajte novinky Opýtajte sa ma