8

Sladké
čítanie

Vychutnať si dobrú knihu je ako vychutnať si kocku čokolády. Zdieľajte túto radosť s vašimi deťmi, nie však za každú cenu. Ak Vám už niekto povedal, že by ste mali deťom čítať každý večer, tak ja vám hovorím: „Nerobte to!“ Nevyčerpávajte sa viac ako ste. Nerobte žiadne ďalšie “by ste mali“.

Tibor Hujdič
alias Pán Mrkvička

propagátor detského čítania

Že prečo? Nuž, moje prvé roky s dieťaťom neboli ľahké. Môžete byť dlhodobo bez spánku, staráte sa o chorú mamu, trápia vás peniaze. A do toho množstvo odborných, dobre mienených rád čo všetko „by ste mali“ s dieťaťom robiť, ktoré akoby mi v skutočnosti chceli podraziť nohy. Namiesto odporúčaní, či príkazov sa vás spýtam: Nemáte po celom namáhavom dni chuť na tabuľku lahodnej sladko-horkej čokolády?

Jednu takú pre vás mám. Dnes večer, keď sa už všetko skončí a dieťa je najedené, umyté, v pyžamku, nájdite si najlepšie miesto kde sa spolu uhniezdite. Pritúľte sa, zoberte si skvelú knižku, trebárs tú o Nenásytnej húseničke a ochutnajte. Čítate o hladnej húseničke a vaše dieťa bude
vám nádherne, sladko. Sladko a spolu. Toto je chvíľa na ktorú o pár rokov vy aj vaše dieťa budete spomínať ako na jednu z najkrajších chvíľ v živote. Mám to vyskúšané, sladká chuť na jazyku aj po rokoch je zaručená.

Aj keď, priznajme si, že na prvý raz to predsa nebude až také sladké. Možno preto, že vám knižka na prvýkrát nesadne alebo že dieťa pri vašom čítaní nebude trpezlivé. Netrápte sa tým, v takom prípade jednoducho nečítajte – iba si pozerajte obrázky, rozprávajte sa o nich a vymýšľajte si vlastný príbeh.A čo ak vaše dieťa už nemá päť, ale chodí do školy a vám sa zdá, že by si čítanie malo trénovať samo, no jemu sa nechce? Úprimne – trénujte s ním menej a čítajte mu viac. Pokojne mu čítajte do konca tretieho ročníka. Hádam neprestanete jesť čokoládu lebo máte prváka? Okrem toho mu môžete čítať knihy, ktoré ho potešia a ktoré si samo ešte prečítať nedokáže. Vaše dieťa sa totiž čítať naučí určite, otázne je, či bude milovať čítanie. Láska ku knižkám je predsa dôležitejšia ako to, či bude pekne čítať o pol roka skôr.

A budeme žiť sladko – kým bude čo čítať.

Podporte nás Odoberajte novinky Opýtajte sa ma